BIG 9

2008-09

Basketball

UPDATED 2-26-09  9:20pm

 Webmaster and League A.D. - BJ Kuntz

Wenatchee High School

509-663-3384

LEAGUE SOP's

4A BOYS DISTRICT TOURNAMENT BRACKET

FINAL

4A Regional Brackets

updated on John Crawfords Website

WIAA STATE TOURNAMENT INFORMATION

 

3A Boys and Girls District Tournament Bracket

FINAL

4A Regional SOP's
 
 

3A Boys and Girls Regional Tournament Bracket

UPDATED 2/21 9:30pm

 
 

3A Regional SOP's

 

 

BOYS BASKETBALL STANDINGS LEAGUE

CASCADE DIVISION
League 
Non-League 
Overall
SCHOOL
Wins
Losses
Wins
Losses
Wins
Losses
Eisenhower
12
0
8
0
20
0
Walla Walla
8
4
6
2
14
6
Richland
7
5
5
2
12
7
West Valley
6
6
6
1
12
7
Kamiakin
5
6
5
3
10
9
Eastmont
2
9
3
3
5
12
Hanford
1
10
4
4
5
14
COLUMBIA DIVISION
League 
Non-League 
Overall
SCHOOL
Wins
Losses
Wins
Losses
Wins
Losses
Wenatchee
11
1
2
6
12
7
Pasco
9
3
4
4
13
7
Sunnyside
6
6
2
3
8
9
Davis
6
6
2
6
8
12
Moses Lake
6
6
3
3
9
9
Southridge
3
8
4
3
7
11
Kennewick
0
11
0
8
0
19

GIRLS BASKETBALL STANDINGS

CASCADE DIVISION
League 
Non-League 
Overall
SCHOOL
Wins
Losses
Wins
Losses
Wins
Losses
Walla Walla
11
1
6
2
17
3
West Valley
9
3
4
3
13
6
Hanford
9
3
5
2
15
5
Richland
5
7
3
4
8
11
Kamiakin
3
9
2
7
5
16
Eastmont
3
9
1
7
4

16

Eisenhower
2
10
4
4
6
14
COLUMBIA DIVISION
League 
Non-League 
Overall
SCHOOL
Wins
Losses
Wins
Losses
Wins
Losses
Pasco
12
0
7
0
19
0
Moses Lake
9
3
7
1
16
4
Southridge
7
5
5
2
12
7
Kennewick
6
6
3
5
9
11
Wenatchee
5
7
6
2
11
9
Davis
2
10
4
3
6
13
Sunnyside
1
11
1
5
2
16

BOYS BASKETBALL SCHEDULE

SATURDAY NOVEMBER 29

(Non Divisional - will not count in league standings)

Lake City 53
@
Wenatchee 47
 

     

FRIDAY DECEMBER 5

(Non Divisional - will not count in league standings)

Walla Walla 65
@
Pasco 68
Kennewick 39
@
Richland 74
Kamiakin 54
@
Sunnyside 40
Hanford 53
@
Southridge 51
Eastmont 45
@
Chelan 48
Moses Lake 65
@
West Valley 76
Davis 65
@
Sehome 67
Eisenhower 58
@
Bellingham 43
 

SATURDAY DECEMBER 6

(Non Divisional - will not count in league standings)

Kennewick 37
@
Walla Walla 60
Richland 67
@
Wenatchee 64
Southridge 47
@
Kamiakin 36
Hanford 69
@
Pasco 60
Eastmont 70
@
Moses Lake 73
Davis 64
@
Bellingham 57
Eisenhower 71
@
Sehome 56
     

TUESDAY DECEMBER 9

(Non Divisional - will not count in league standings)

Wenatchee 48
@
Eisenhower 67
Grandview 61
@
Sunnyside 66
Hermiston 45
@
WallaWalla 48
Eastmont 48 vs Southridge 38
Moses Lake 51 vs Couer D'Alene 69
 

THURSDAY DECEMBER 11

(Non Divisional - will not count in league standings)

     

FRIDAY DECEMBER 12

(Non Divisional - will not count in league standings)

Sunnyside 47
@
WallaWalla 61
Southridge 51
@
Richland 54
Pasco 62
@
Kamiakin 73
Hanford 73
@
Kennewick 50
Davis 65
@
West Valley  67  (OT)
Wenatchee 57
@
Eastmont 64
Moses Lake  63
@
Eisenhower 79
 

SATURDAY DECEMBER 13

(Non Divisional - will not count in league standings)

Walla Walla
@
Southridge rescheduled 1/6
Kennewick 50
@
Kamiakin 59  
Pasco 77
@
Richland 69  
E. Valley(Yakima ) 46
@
West Valley 76  
Eisenhower 85 @ Davis 49  
Hermiston 72 vs Moses Lake 60
     
 

TUESDAY DECEMBER 16

(Non Divisional - will not count in league standings)

Pasco
@
Hermiston getting rescheduled
Eisenhower 79
@
Kennewick 41
Kamiakin 51 @ Southridge 58
Davis 61 vs Eastmont 51  
Sunnyside 61 vs Prosser 37

WEDNESDAY DEC 17

Pasco 78 @ Hermiston 87

     

FRIDAY DECEMBER 19

Kennewick 60
@
Pasco 76
Southridge
Bye  
Davis 57
@
Sunnyside 70
Moses Lake 51
@
Wenatchee 60  
Kamiakin
@
Walla Walla rescheduled 1/13
Eastmont 54
@
West Valley 59
Hanford 54
@
Richland 76
Eisenhower   Bye  
 

SATURDAY DECEMBER 20

Pasco 72
@
Southridge 59  
Davis
@
Hermiston  
Sunnyside 60
@
Moses Lake 54  
Wenatchee
@
Kennewick  
Walla Walla 63
@
Eastmont 57 2:45 gametime
West Valley 83
@
Hanford 60  
Richland 56
@
Eisenhower 67  
Kamiakin   Bye  
     

DECEMBER 22

(Non Divisional - will not count in league standings)

Kamiakin 64
@
Kennewick 45

DECEMBER 27

(Non Divisional - will not count in league standings

Hermiston 62
@
Eisenhower 72
West Valley 73 vs Belmont BC 64
 

DECEMBER 29-30-31

(Non Divisional - will not count in league standings)

Wenatchee 59

vs

Lewiston 61
Wenatchee 64 vs Lake City 68
Prosser 45

@

Kamiakin 59
WallaWalla 55
vs
Coeur d'Alene 46
Walla Walla 47 vs Post Falls 50
Davis 71
@ 12/30
Selah 60
West Valley 65 vs Lake Washington 55
Hanford 63 @ Cheney 57
Moses Lake 89 vs Lapwall 57
Walla Walla 42 vs Lake City 37
West Valley 63 vs Skyline 68

JANUARY 2

(Non Divisional - will not count in league standings

Davis 40
@
Richland 53
Eastmont 45 @ Southridge 56
Moses Lake 69 @ Hanford 64
     

JANUARY 3

(Non Divisional - will not count in league standings)

Coeur d'Alene 54
@
Wenatchee 67
West Valley 55
@
Sunnyside 45
Kamiakin 41
@
Lewiston 62
Hockinson 64
@
Kennewick 59
Hanford 37 @ Southridge 44
Richland 70 @ Hermiston 67
 

TUESDAY JANUARY 6

(Non Divisional - will not count in league standings)

Post Falls 89
@
Pasco 87
Walla Walla 49 @ Southridge 38
Moses Lake 58 @ Eastmont 67
Eisenhower 59 @ Davis 44
   

FRIDAY JANUARY 9

Southridge 49
@
Sunnyside 64
Davis 47
@
Wenatchee 53
Moses Lake  74
@
Pasco 81
Kennewick
Bye
Eastmont 35
@
Richland 56
Hanford
@
Bye
Eisenhower 66
@
Walla Walla  60
Kamiakin 49
@
West Valley 56
 

SATURDAY JANUARY 10

Sunnyside 58
@
Kennewick 47  
Wenatchee 53
@
Southridge 48  
Pasco 78
@
Davis 79  
Moses Lake
Bye  
Richland 51
@
Kamiakin 41  
Eastmont
Bye  
Walla Walla 61
@
Hanford 42  
West Valley 65
@
Eisenhower 66  

TUESDAY JANUARY 13

Kamiakin 34@ Walla Walla 57

WEDNESDAY JANUARY 14

Wenatchee 67 @ Cashmere 58

     

FRIDAY JANUARY 16

Kennewick 56
@
Davis 64
Sunnyside 70
@
Pasco 93
Southridge 53
@
Moses Lake 78
Wenatchee
Bye
Kamiakin 53
@
Hanford 49
Walla Walla 46
@
Richland 48
Eastmont 37
@
Eisenhower 76
West Valley   Bye
 

SATURDAY JANUARY 17

Moses Lake 61
@
Kennewick 48
Pasco 53
@
Wenatchee 61
Davis 51
@
Southridge 67
Sunnyside
Bye
Eisenhower 56
@
Kamiakin 38
Walla Walla
Bye
Hanford 51
@
Eastmont 53
Richland 43
@
West Valley 54
     

MONDAY JANUARY 19

Walla Walla 57
vs
West Valley 30

5:000pm

SunDome

TUESDAY JANUARY 20

Kennewick 36
@
Southridge 44
Moses Lake 41
@
Davis 67
Wenatchee 47
@
Sunnyside 36
Kamiakin 57
@
Eastmont 41
Walla Walla
@
West Valley
Eisenhower 71
@
Hanford 48
Richland 61 @ Pasco 64
 

 FRIDAY JANUARY 23

Pasco 69
@
Kennewick 51  
Southridge
Bye  
Sunnyside 56
@
Davis 62  
Wenatchee 64
@
Moses Lake 60  
Walla Walla
@
Kamiakin rescheduled for 1/27
West Valley 56
@
Eastmont 50  
Richland 46
@
Hanford 55  
Eisenhower   Bye  
     

SATURDAY JANUARY 24

Southridge 71
@
Pasco 75
Davis
Bye
Moses Lake 58
@
Sunnyside 56
Kennewick 36
@
Wenatchee 57
Eastmont 44
@
Walla Walla 58
Hanford 42
@
West Valley 61
Eisenhower 57
@
Richland 48
Kamiakin   Bye
 

TUESDAY JANUARY 27

Hanford 45
@
Sunnyside 53
Kennewick 53
@
Eastmont 60
Walla Walla 49 @ Kamiakin 41
     

FRIDAY JANUARY 30

Sunnyside 65
@
Southridge 49
Wenatchee 54
@
Davis 45
Pasco 69
@
Moses Lake 71
Bye
Kennewick
Richland 42
@
Eastmont 22
Bye
Hanford
Walla Walla 40
@
Eisenhower 70
West Valley 54
@
Kamiakin 71
 

SATURDAY JANUARY 31

Kennewick 38
@
Sunnyside 44
Southridge 38
@
Wenatchee 67
Davis 72
@
Pasco 78
Moses Lake
Bye
Kamiakin 71
@
Richland 65
Eastmont
Bye
Hanford 57
@
Walla Walla 67

Eisenhower

48

@
West Valley 46
     

FEBRUARY 3

Wenatchee 66 @ Kennewick 40

Pasco 67 vs Post Falls 58

FRIDAY FEBRUARY 6

Davis 71
@
Kennewick 56
Pasco 73
@
Sunnyside 52
Moses Lake 51
@
Southridge 69
Wenatchee
Bye
Hanford 29
@
Kamiakin 48
Richland 53
@
WallaWalla 47
Eisenhower 64
@
Eastmont 61
Bye
West Valley
 

SATURDAY FEBRUARY 7

Kennewick 45
@
Moses Lake 55
Wenatchee L
@
Pasco W
Southridge 57
@
Davis 64
Bye
Sunnyside
Kamiakin 43
@
Eisenhower 54
Walla Walla
Bye
Eastmont 65
@
Hanford 56
West Valley 46
@
Richland 48
     

TUESDAY FEBRUARY 10

Southridge
@
Kennewick
Bye
Pasco
Davis 50
@
Moses Lake 58
Sunnyside L
@
Wenatchee W
Eastmont
@
Kamiakin
West Valley L
@
WallaWalla W
Hanford L
@
Eisenhower W
Richland
Bye

FEBRUARY 12-13

Tiebreaker 4A

FEBRUARY 13 3A

Sunnyside
@
West Valley
     
 

 

FEBRUARY 17 3A

Hanford
@
Sunnyside
     4A BOYS REGIONAL TOURNAMENT BRACKET
    4A GIRLS REGIONAL TOURNAMENT BRACKET
E

GIRLS BASKETBALL SCHEDULE

SATURDAY NOVEMBER 29

(Non Divisional - will not count in league standings)

Lake City 73
@
Wenatchee 62
 

TUESDAY DECEMBER 2

(Non Divisional - will not count in league standings)

WallaWalla 54
@
Hermiston 47
Moses Lake 54
@
Post Falls 38
     

FRIDAY DECEMBER 5

(Non Divisional - will not count in league standings)

Pasco 59
@
WallaWalla 51
Richland 67
@
Kennewick 49
Sunnyside 47
@
Kamiakin 75
Southridge 68
@
Hanford 64
Eastmont 34
@
Chelan 43
Eisenhower 39
@
Wenatchee 56
West Valley  40
@
Moses Lake  58
Davis 50
@
Selah 39
 

SATURDAY DECEMBER 6

(Non Divisional - will not count in league standings)

Wenatchee 62
@
Richland 59
Southridge 50
@
Kamiakin 48
Hanford 53
@
Pasco 76
Moses Lake 55
@
Eastmont 37
Davis
@
Hermiston
     

TUESDAY DECEMBER 9

(Non Divisional - will not count in league standings)

Grandview 41
@
Sunnyside 55
Kamiakin 53
@
Hermiston 64
Couer d'Alene 64
@
Moses Lake 53
West Valley 47
@
Prosser 52
Walla Walla 57
@
Kennewick 50
Southridge 56 vs Eastmont 36
 

THURSDAY DECEMBER 11

(Non Divisional - will not count in league standings)

Eastmont 40
@
Wenatchee 51
     

FRIDAY DECEMBER 12

(Non Divisional - will not count in league standings)

Walla Walla 81
@
Sunnyside 28
Richland 43
@
Southridge 49
Pasco 66
@
Kamiakin 39
Kennewick 50
@
Hanford 64
West Valley 61
@
Davis 47
Eisenhower 44
@
Moses Lake  62
 

SATURDAY DECEMBER 13

(Non Divisional - will not count in league standings)

Southridge
@
Walla Walla rescheduled 1/6
Kennewick 67
@
Kamiakin 48
Pasco 64
@
Richland 43
E.Valley(Yakima) 46
@
West Valley 39
Davis 37 @ Eisenhower 52
Chelan 37 @ Wenatchee 39
Couer D Alene 67   Eastmont43  
     
 

TUESDAY DECEMBER 16

(Non Divisional - will not count in league standings)

Hermiston
@
Pasco
Kamiakin 37
@
Southridge 49
Kennewick 52
@
Eisenhower 49
Sunnyside 47 @ Prosser 65
Davis 64
vs
Eaastmont 53

WEDNESDAY DEC 17

Hermiston 54@ Pasco 59

     

FRIDAY DECEMBER 19

Pasco 67
@
Kennewick 33  
Southridge
Bye  
Sunnyside 50
@
Davis 57
Wenatchee 37
@
Moses Lake 71  
Walla Walla
@
Kamiakin rescheduled 1/14
West Valley 47
@
Eastmont 52
Richland 53
@
Hanford 57
Eisenhower   Bye  
 

SATURDAY DECEMBER 20

Southridge 31
@
Pasco 51
Davis
Bye  
Moses Lake 82
@
Sunnyside 37
Kennewick
@
Wenatchee tenative reschedule  1/13
Eastmont 41
@
Walla Walla  62 2:45 game times
Hanford 42
@
West Valley  49  
Eisenhower 41
@
Richland 60
Kamiakin   Bye  

DECEMBER 22

(Non Divisional - will not count in league standings)

Kamiakin 44
@
Kennewick 42

DECEMBER 22

(Non Divisional - will not count in league standings)

Hermiston 47
@
Richland 60
     

DECEMBER 27

Eisenhower 50
@
Hermiston 47

DECEMBER 29-30-31

Enumclaw

@

12/30

Wenatchee
WallaWalla 36
vs
Lewiston 50
Walla Walla 62 vs Lake City 51
Walla Walla 55 vs Post Falls 47
Moses Lake 45
vs
Jesuit 36
Moses Lake 83 vs Jefferson 80
Moses Lake 66 vs Lakes 33
West Valley 52 @ 12/29 Meadowdale 42
West Valley 60 @ 12/30 Edmonds Woodway 59
Hanford 62 @ Cheney 36
Hanford 56 vs Lapwai 53
 

JANUARY 2/3

Wenatchee 37
vs
ArchBishop Murphy 54
Wenatchee 50 vs Skyview 47
West Valley 66

@

Jan3

Sunnyside 39
Hockinson 59
@ Jan 3
Kennewick 65
Eisenhower 54
vs

Port Townsend 37

Eastmont 37 @ Southridge 45
Richland 45 @ Davis 34
Hanford 60 @ Southridge 55
Eisenhower 44 vs Central Kitsap 39
     

TUESDAY JANUARY 6

(Non Divisional - will not count in league standings)

Post Falls 42
@
Pasco 67
Southridge 39 @ WallaWalla 53
Eisenhower 36 @ Davis 43
   
     

JANUARY 9

Sunnyside 24
@
Southridge 77
Wenatchee 44
@
Davis 52
Pasco 63
@
Moses Lake 56
Kennewick
Bye
Richland 53
@
Eastmont 51
Hanford
@
Bye
Walla Walla 51
@
Eisenhower 28
West Valley 52
@
Kamiakin 46
 

JANUARY 10

Sunnyside 36
@
Kennewick 81
Southridge 46
@
Wenatchee 60
Davis 29
@
Pasco 62
Moses Lake
Bye
Kamiakin 49
@
Richland 51
Eastmont
Bye
Hanford 78
@
Walla Walla 76
Eisenhower 43
@
West Valley 55

JANUARY 13

Davis @ Grandview

Kennewick 48 @ Wenatchee 44

JANUARY 14

Walla Walla 56@ Kamiakin 37

     

FRIDAY JANUARY 16

Davis 35
@
Kennewick 61
Sunnyside 29
@
Pasco 80
Moses Lake 54
@
Southridge 55
Wenatchee
Bye
Hanford 58
@
Kamiakin 56
Richland 47
@
Walla Walla 55
Eisenhower 59
@
Eastmont 56
West Valley   Bye
 

SATURDAY JANUARY 17

Kennewick 28
@
Moses Lake 46
Pasco 64
@
Wenatchee 38
Southridge 58
@
Davis 51
Sunnyside
Bye
Kamiakin 58
@
Eisenhower 48
Walla Walla
Bye
Eastmont 43
@
Hanford 61
West Valley 40
@
Richland 36
     

MONDAY JANUARY 19

Walla Walla 53
vs
West Valley 46

3:30pm

SunDome

Enumclaw 43 @ Wenatchee 57  

 

TUESDAY JANUARY 20

Southridge 46
@
Kennewick 36
Davis 44
@
Moses Lake 61
Sunnyside 29
@
Wenatchee 59
Eastmont 42
@
Kamiakin 55
West Valley
@
Walla Walla
Hanford 60
@
Eisenhower 48
Richland 45 @ Pasco 48
 

FRIDAY JANUARY 23

Kennewick 34
@
Pasco 59  
Southridge
Bye  
Davis 60
@
Sunnyside 62  
Moses Lake 60
@
Wenatchee 39  
Kamiakin
@
Walla Walla rescheduled for 1/27
Eastmont 49
@
West Valley 68  
Hanford 54
@
Richland 38  
Eisenhower   Bye  
     

SATURDAY JANUARY 24

Pasco 60
@
Southridge 36
Kamiakin 49
@
Davis 52
Sunnyside 16
@
Moses Lake 45
Wenatchee 37
@
Kennewick 32
WallaWalla 66
@
Eastmont 41
West Valley 57
@
Hanford 47
Richland 45
@
Eisenhower 38
 

TUESDAY JANUARY 27

Hanford 65
@
Sunnyside 30
Kennewick 48
@
Eastmont 58
Kamiakin 36 @ Walla Walla 51
     

FRIDAY JANUARY 30

Southridge 48
@
Sunnyside 26
Davis 33
@
Wenatchee 53
Moses Lake 52
@
Pasco 59
Bye
Kennewick
Eastmont 43
@
Richland 41
Bye
Hanford
Eisenhower 36
@
WallaWalla 60
Kamiakin 34
@
West Valley 48
 

SATURDAY JANUARY 31

Kennewick 57
@
Sunnyside 54
Wenatchee 49
@
Southridge 53
Pasco 59
@
Davis 25
Moses Lake
Bye
Richland 63
@
Kamiakin36
Eastmont
Bye
WallaWalla 63
@
Hanford 58
West Valley 40
@
Eisenhower 30
     

FRIDAY FEBRUARY 6

Kennewick 51
@
Davis 46
Pasco 72
@
Sunnyside 34
Southridge 40
@
Moses Lake 61
Wenatchee
Bye
Kamiakin 50
@
Hanford 61
WallaWalla 65
@
Richland 51
Eastmont 46
@
Eisenhower 49
Bye
West Valley
 

SATURDAY FEBRUARY 7

Moses Lake 59
@
Kennewick 42
Wenatchee 39
@
Pasco 60
Davis 28
@
Southridge 44
Bye
Sunnyside
Eisenhower 59
@
Kamiakin 62
Walla Walla
Bye
Hanford 56
@
Eastmont 37
Richland 43
@
West Valley 57
     

TUESDAY FEBRUARY 10

Kennewick 46
@
Southridge 36  
Bye
Pasco  
Moses Lake 63
@
Davis 31  
Wenatchee 64
@
Sunnyside 45  
Kamiakin 60
@
Eastmont 67  
WallaWalla W
@
WestValley L 5:45
Eisenhower L
@
Hanford W  
Richland
Bye  
 

FEBRUARY 12-13

Tiebreaker 4A

FEBRUARY 13 3A

Sunnyside
@
West Valley
     
 

 

FEBRUARY 17 3A

Hanford
@
Sunnyside
     
     
     

 

HEAD COACHING ROSTER FOR THE LEAGUE

CASCADE DIVISION
COLUMBIA DIVISION
SCHOOL
Boys
Girls
Eastmont
Mike Waters
Brent Darnell
Eisenhower
Pat Fitterer
Chris Cook
Hanford
Paul Mayer
Evan Woodward
Kamiakin
Brian Meneely
Tammy Hutchison
Richland
Earl Streufert
Bruce Robertson
Walla Walla
John Golden
Jack Mehn
West Valley
Jim Berndt / Jon Kinloch
Greg Oldham
SCHOOL
Boys
Girls
Davis
Eli Juarez
Quantae Anderson
Kennewick
Bradyn  Leyde
Tarah Troutman
Moses Lake
Rolland Hansen
Matt Strophy
Pasco
Chad Herron
Steve Davis
Southridge
Jason DeVere
Kristen Davis
Sunnyside
Ron Rowe
Eric Berg
Wenatchee
Brett McGinnis
Ron Stone
   

LEAGUE MEDIA LINKS:

Walla Walla Union Bulletin (Walla Walla)

Yakima Herald Republic (Davis, Eisenhower, West Valley)

Tri-City Herald (Hanford, Kamiakin, Richland, Kennewick, Pasco, Southridge, Sunnyside)

Wenatchee World (Wenatchee, Eastmont)
Columbia Basin Herald (Moses Lake)