basketballBIG 9  Basketballbasketball

2010 - 2011

 Webmaster and League A.D. - BJ Kuntz

Wenatchee High School

509-663-3384

     Master Basketball Schedules

* The master schedules were created as the 1st year of a 2 year agreement. Some games are changed by mutual agreement between schools. The schedule as posted below for each date reflects the changes as provided by Athletic Directors for each individual school.

League SOP's

NFHS Basketball Information Link

2010-11 Big 9 All Conference Teams

4A Boys District Bracket updated 2-19-11

8:00pm

Richland @ Ferris

Play in game - Tuesday Feb 22 6:00pm

Saturday 19th Scores:

Chiawana L- Richland W

Friday 18th Scores:

Richland 52 - Davis 56

Chiawana 58 - Walla Walla 55

Saturday Scores:

Chiawana 57- Richland 64 (2OT)

Walla Walla 35- Davis 51

Friday Scores:

Wenatchee 29- Richland 72

Walla Walla 49- Moses Lake 34

3A Boys District Bracket updated 2-19-11

8:30pm

Saturday 19th Scores:

Southridge 44-Eastmont 42

Friday 18th Scores:

Southridge 42 - Kamiakin 55

Eastmont 43- West Valley 37

Saturday 12th Scores:

Kamiakin 55-West Valley 38

Southridge 70 - Eastmont 57

Friday 11th Scores:

Eastmont 50 - Hanford 47

West Valley 68- Kennewick  62

4A Girls District Bracket updated 2-19-11

8:30pm

Moses @ Gonzaga Prep

Play in game - Tuesday Feb 22 6:00pm

Saturday 19th Scores:

Moses Lake 58- Richland 41

Friday 18th Scores:

Richland 35- Chiawana 75

Moses Lake 57- Walla Walla 30

Saturday 12th Scores:

Richland 65- Moses Lake 53

Walla Walla 23- Chiawana 65

Friday11th Scores:

Davis 38- Moses Lake 62

Walla Walla 46- Wenatchee 39

3A Girls District Bracket updated 2-19-11

8:30pm

Saturday 19th Scores:

Hanford 37- Eastmont 44

Friday 18th Scores:

Kamiakin 61- Eastmont 50

Hanford 30- Southridge 24

Saturday 12th Scores:

Kamiakin 63 - Hanford 37

Southridge 37- Eastmont 58

Friday 11th Scores:

Hanford 57-Kennewick 40

Southridge 40- West Valley 35

 

BOYS BASKETBALL STANDINGS LEAGUE

4A Boys Basketball
League 
Non-League 
Overall
SCHOOL
Wins
Losses
Wins
Losses
Wins
Losses
Davis
10
2
7
1
17
3
Chiawana
10
2
5
3
15
5
Richland
8
4
7
1
15
5
Walla Walla
6
6
3
4
9
10
Moses Lake
4
8
3
5
7

13

Wenatchee
3
9
4
4
7
13
Eisenhower
1
11
1
7
2
18
3A Boys Basketball
League 
Non-League 
Overall
SCHOOL
Wins
Losses
Wins
Losses
Wins
Losses
Kamiakin
14
0
5
1

19

1
Southridge
9
5
2
4
11
9
Hanford
8
6
1
5
9
11
Kennewick
7
7
2
4
8
11
Eastmont
 6
8
4
2
10
10

West Valley

6
8
2
4
8
12
Sunnyside
5
9
2
4
7

13

Pasco
1
13
0
6
1
19

GIRLS BASKETBALL STANDINGS

4A Girls Basketball
League 
Non-League 
Overall
SCHOOL
Wins
Losses
Wins
Losses
Wins
Losses
Chiawana
11
1
8
1
18
2
Richland
10
2
6
0

16

2
Moses Lake
9
3
6
2
15
5
Wenatchee
6
6
5
3
11
9
WallaWalla
4
8
4
3
8
11
Davis
2
10
6
2
8
12
Eisenhower
0
12
1
5
1
17
3A Girls Basketball
League 
Non-League 
Overall
SCHOOL
Wins
Losses
Wins
Losses
Wins
Losses
Eastmont
13
1
3
3
16
4
Kamiakin
13
1
2
4
15
5
West Valley
7
7
3
3
10
10
Hanford
7
7
1
5
8
12
Pasco
5
9
0
6
5

15

Kennewick
5
9
0
4
5
13
Southridge
5
9
1
5
6
14
Sunnyside
1
13
0
6
1
19

BOYS BASKETBALL SCHEDULE

SATURDAY NOVEMBER 27

Wenatchee 
vs
Lake City
Moved to 12/20
Jamboree
@
Eisenhower
 

TUESDAY NOVEMBER 30

Jamboree
@
Kennewick
 
Jamboree
@
Sunnyside
 
     

WEDNESDAY DECEMBER 1

Chelan 49
@
Eastmont 56
NL
 

FRIDAY DECEMBER 3

Kennewick 54
@
Chiawana 70
NL
Davis 63
@
West Valley 49
NL
Eisenhower 39
@
Sunnyside 46
NL
Hanford 52
@
Moses Lake 50
NL
Richland
@
Kamiakin
moved to 12/13
Pasco 41
@
Walla Walla 45
NL
Wenatchee 59
@
Southridge 53
NL
     

SATURDAY DECEMBER 4

Chiawana
@
Kamiakin
moved to 12/21
Davis 59
vs
G. Prep 46
NL
West Valley 56
vs
Ellensburg 58
NL
Moses Lake 67
@
Pasco 65 OT
NL
Richland 65
@
Lewis and Clark 51
NL
Walla Walla 30
@
Kennewick 52
NL
Hanford 54
@
Wenatchee 58
NL
Sunnyside 70
@
Prosser 45
NL
 

TUESDAY DECEMBER 7

Chiawana 67
@
Pasco 42
NL
Grandview 64
@
Sunnyside 42
NL
West Valley 54
@
Selah 38
NL
Eastmont 56
@
Davis 86
NL
Hermiston 48
@
Moses Lake 69
NL
Richland 78
@
Hanford 39
NL
Southridge 44
Eisenhower 36
NL

 

     

FRIDAY DECEMBER 10

Southridge 52
@
Chiawana 68
NL
Eastmont 56
@
Eisenhower 42
NL
Moses Lake 55
@
Sunnyside 53
NL
Pasco 47
@
Clarkston 74
NL
Hanford 51
@
Walla Walla 55
NL
Kennewick 45
@
Wenatchee 48
NL
Hermiston 53
@
Kamiakin 64
NL

 

 

SATURDAY DECEMBER 11

Pasco 43
@
Sandpoint 58
NL
Davis
@
Sunnyside
rescheduled due to weather
West Valley
@
Eisenhower
rescheduled due to weather
Kamiakin 77
@
Moses Lake 38
NL
Walla Walla 47
@
Southridge 42
NL
Wenatchee 50
vs
Eastmont 63
NL
Kennewick 52
@
Richland 69
NL
     

MONDAY DECEMBER 13

Richland 60
@
Kamiakin70
NL

TUESDAY DECEMBER 14

Southridge 62
@
Hermiston 51
NL
Davis 70
@
Hanford 47
NL
Post Falls 64
@
Moses Lake 52
NL
Walla Walla 37
@
Pendleton 40
NL

 

 

FRIDAY DECEMBER 17

Richland 42
@
Walla Walla 43
L
Moses Lake 63
@
Chiawana 85
L
Wenatchee 56
@
Eisenhower 45
L
Kennewick 48
@
Pasco 49
L
Eastmont 55
@
Hanford 68
L
West Valley 38
@
Kamiakin 56
L
Southridge 56
@
Sunnyside 54
L
     

SATURDAY DECEMBER 18

Walla Walla 65
@
Moses Lake 54
L
Chiawana
@
Wenatchee
postponed due to weather
Eisenhower 39
@
Davis 69
L
Pasco
@
Eastmont
postponed due to weather
Hanford 65
@
West Valley 41
L
Kamiakin 75
@
Southridge 43
L
Sunnyside 59
@
Kennewick 72
L
 

MONDAY DECEMBER 20

Lake City 50
@
Wenatchee 36
NL
Southridge 53
@
Richland 55
NL
Pasco 42
@
Eastmont 62
L

TUESDAY DECEMBER 21

Pasco 48
@
Richland 89
NL
Moses Lake 57
@
Eastmont 60 (Town Toyota Center)
NL
Chiawana 67
@
Kamaikain 60
NL
Davis 72
@
Sunnyside 60
NL
West Valley 51
@
Eisenhower 55
NL
     

WEDNESDAY DECEMBER 22

Wenatchee 58
vs
Decatur 86
NL
Walla Walla 50
@
Hermiston 57
NL

MONDAY DECEMBER 27

Kennewick 54
vs
Hermiston 63
NL

 

 

TUESDAY DECEMBER 28

Wenatchee 42
vs
Cheney 36
NL
Eisenhower 56
vs
Auburn 66
NL
Hanford 50
@
Richland 55
NL
Kennewick 58
@
Heritage Vancouver 44
NL
Chiawana 62
@
Post Falls 76
NL
   

WEDNESDAY DECEMBER 29

Eisenhower 62
vs
Cheney 67 (2OT)
NL
Wenatchee 51
vs
Auburn 62
NL
East Valley 64
@
Sunnyside 55
NL
Chiawana 73
@
Coeur D'Alene 78
NL
Richland 71
@
Central Valley 64
NL
 

THURSDAY DECEMBER 30

Walla Walla 44
@
Kamiakin 64
NL
Moses Lake 47
@
Ferris 82
NL
Chiawana 52
@
Lake City 59
NL

 

 

     

TUESDAY JANUARY 4

Southridge 56
@
Pasco 54
L
Eisenhower 38
@
West Valley 56
NL
Hermiston 66
@
Chiawana 77
NL
 

FRIDAY JANUARY 7

Moses Lake 50
@
Eisenhower 49 (OT)
L
Davis 59
@
Walla Walla 54
L
Richland 87
@
Chiawana 91 (OT)
L
Eastmont 47
@
Kamiakin 68
L
West Valley 44
@
Sunnyside 55
L
Kennewick 55
@
Hanford 53
L
     

SATURDAY JANUARY 8

Eisenhower 57
@
Richland 83
L
Walla Walla 58
@
Wenatchee 40
L
Chiawana 80
@
Davis 74
L
Kamiakin 53
@
Kennewick 45
L
Sunnyside 49
@
Eastmont 60
L
Pasco 49
@
West Valley 68
L
Hanford 47
@
Southridge 49
L
 

TUESDAY JANUARY 11

Richland 48
@
Wenatchee 40
L
Walla Walla 50
@
Eisenhower 53
L
Moses Lake 63
@
Davis 75
L
Kennewick 42
@
West Valley 40
L
Pasco 25
@
Kamiakin 60
L
Eastmont 47
@
Southridge 65
L
Hanford 68
@
Sunnyside 47
L
     

FRIDAY JANUARY 14

Davis 90
@
Richland 71
L
Wenatchee 55
@
Moses Lake 64
L
Eisenhower 51
@
Chiawana 87
L
Southridge 59
@
Kennewick 56
L
Sunnyside 62
@
Pasco 44
L
West Valley 60
@
Eastmont 57
L
Kamiakin 51
@
Hanford 39
L
 

SATURDAY JANUARY 15

Richland 68
@
Moses Lake 56
L
Walla Walla 69
@
Chiawana 73
L
Daivs 72
@
Wenatchee 50
L
Kennewick 59
@
Eastmont 57 (OT)
L
Pasco 39
@
Hanford 70
L
Southridge 45
@
West Valley 62
L
Sunnyside 44
@
Kamiakin 60
L
     

MONDAY JANUARY 17

Eisenhower 47
vs
Coeur DAlene 57
NL
Kamiakin 63
vs
Davis 47
NL
 

TUESDAY JANUARY 18

Davis 69
@
Eastmont 62
NL

WEDNESDAY JANUARY 19

Chiawana 57
@
Wenatchee 49
L
     

FRIDAY JANUARY 21

Walla Walla 42
@
Richland 62
L
Chiawana 61
@
Moses Lake 43
L
Eisenhower 41
@
Wenatchee 45
L
Pasco 48
@
Kennewick 75
L
Hanford 46
@
Eastmont 55
L
Kamiakin 65
@
West Valley 48
L
Sunnyside 53
@
Southridge 47
L
 

SATURDAY JANUARY 22

Moses Lake 46
@
Walla Walla 61
L
Wenatchee 69
@
Chiawana 83
L
Davis 82
@
Eisenhower 57
L
Eastmont 57
@
Pasco 54
L
West Valley 48
@
Hanford 65
L
Southridge 37
@
Kamiakin 50
L
Kennewick 45
@
Sunnyside 64
L
     

TUESDAY JANUARY 25

West Valley 55
@
Davis 71
NL
 

FRIDAY JANUARY 28

Eisenhower 57
@
Moses Lake 64
L
Walla Walla 49
@
Davis 71
L
Chiawana 44
@
Richland 55
L
Kamiakin 68
@
Eastmont 58
L
Sunnyside 51
@
West Valley 54
L
Pasco 63
@
Southridge 71
L
Hanford 65
@
Kennewick 56
L
     

SATURDAY JANUARY 29

Richland 64
@
Eisenhower 51
L
Wenatchee 44
@
Walla Walla 64
L
Davis 57
@
Chiawana 49
L
Kennewick 48
@
Kamiakin 62
L
Eastmont 53
@
Sunnyside 45
L
West Valley 74
@
Pasco 61
L
Southridge 56
@
Hanford 43
L
 

TUESDAY FEBRUARY 1

Wenatchee 40
@
Richland 81
L
Eisenhower 48
@
Walla Walla 58
L
Davis 79
@
Moses Lake 81 (OT)
L
West Valley 50
@
Kennewick 66
L
Kamiakin 81
@
Pasco 41
L
Southridge 57
@
Eastmont 67
L
Sunnyside 50
@
Hanford 57
L
     

FRIDAY FEBRUARY 4

Richland 63
@
Davis 74
L
Moses Lake 44
@
Wenatchee 55
L
Chiawana 75
@
Eisenhower 46
L
Kennewick 47
@
Southridge 56
L
Pasco 51
@
Sunnyside 67
L
Eastmont 42
@
West Valley 47
L
Hanford 44
@
Kamiakin 47
L

 

SATURDAY FEBRUARY 5

Moses Lake 44
@
Richland 59
L
Chiawana 75
@
Walla Walla 65
L
Wenatchee 64
@
Davis 69
L
Eastmont 59
@
Kennewick 64
L
Hanford 73
@
Pasco 58
L
West Valley 52
@
Southridge 58
L
Kamiakin 66
@
Sunnyside 47
L
     
Post Season

Feb 8 - Tiebreaker

Feb 11 - Round 1 @ Higher Seeds

Feb 12 - Round 2 @ Higher Seeds

Feb 18 - District Rd 3 @ Higher Seeds

Feb 19 - District Rd 4 @ Higher Seeds

4A Only

Feb 22 - Regional Play In Game with GSL

State

Feb 25-26 and March 3-4-5

 

 

E

GIRLS BASKETBALL SCHEDULE

SATURDAY NOVEMBER 27

Wenatchee 
vs
Lake City
Moved to 12/20
Jamboree
@
Eisenhower
 
Jamboree
@
Toppenish
 
 

MONDAY NOVEMBER 29

Jamboree
@
Sunnyside
     

TUESDAY NOVEMBER 30

Jamboree
@
Hanford
 
Hermiston 66
@
Eisenhower 30
NL
 

WEDNESDAY DECEMBER 1

Chelan 30
@
Eastmont 52
NL
     

FRIDAY DECEMBER 3

Kennewick 29
@
Chiawana 76
NL
Davis 54
@
W. Valley 37
NL
Sunnyside 25
@
Eisenhower 47
NL
Hanford 28
@
Moses Lake 61
NL
Kamiakin
@
Richland
moved to 12/13
Walla Walla 40
@
Pasco 28
NL
Southridge 50
@
Wenatchee 61
NL
 

SATURDAY DECEMBER 4

Chiawana
@
Kamiakin
moved to 12/21
Davis 66
vs
Grandview 61
NL
West Valley 38
vs
Ellensburg 35
NL
Pasco 13
@
Moses Lake  60
NL
Richland 64
@
Southridge 32
NL
Kennewick 29
@
Walla Walla 50
NL
Wenatchee 57
@
Hanford 51
NL
Sunnyside 14
@
Prosser 71
NL
     

TUESDAY DECEMBER 7

Chiawana 69
@
Pasco 17
NL
Grandview 66
@
Sunnyside 43
NL
West Valley 55
@
Selah 60 OT
NL
Davis 37
@
Eastmont 41
NL
Moses Lake 67
@
Hermiston 72 OT
NL
Richland 56
@
Hanford 34
NL
Southridge 57
Eisenhower 52
NL
 

FRIDAY DECEMBER 10

Chiawana 70
@
Southridge 33
NL
Eisenhower 37
@
Eastmont 57
NL
Sunnyside 25
@
Moses Lake 74
NL
Pasco 31
@
Clarkston 37
NL
Walla Walla 34
@
Hanford 39 OT
NL
Wenatchee 64
@
Kennewick 52
NL
Hermiston 59
@
Kamiakin 42
NL
     

SATURDAY DECEMBER 11

Pasco 35
@
Pendleton 49
NL
Davis
@
Sunnyside
rescheduled due to weather
West Valley
@
Eisenhower
rescheduled due to weather
Moses Lake 57
@
Kamiakin 53
NL
Southridge 37
@
Walla Walla 39
NL
Eastmont 40
vs
Wenatchee 50
NL
Richland 67
@
Kennewick 56
NL
 

MONDAY DECEMBER 13

Kamiakin 60
@
Richland 75
NL

 

TUESDAY DECEMBER 14

Southridge 42
@
Hermiston 73
NL
Hanford 44
@
Davis 55
NL
Moses Lake 48
@
Post Falls 50
NL
Walla Walla 34
@
Pendelton 40
NL
     

FRIDAY DECEMBER 17

Walla Walla 34
@
Richland 48
L
Chiawana 60
@
Moses Lake 61
L
Eisenhower 37
@
Wenatchee 57
L
Kennewick 48
@
Pasco 32
L
Eastmont 55
@
Hanford 42
L
West Valley 38
@
Kamiakin 58
L
Southridge 55
@
Sunnyside 51
L
 

SATURDAY DECEMBER 18

Moses Lake 67
@
Walla Walla
         43
L
Wenatchee
@
Chiawana
postponed due to weather
Davis 59
@
Eisenhower 41
L
Pasco
@
Eastmont
postponed due to weather
Hanford 30
@
West Valley 32
L
Kamiakin 67
@
Southridge 54
L
Sunnyside 29
@
Kennewick 56
L
     

MONDAY DECEMBER 20

Lake City 64
@
Wenatchee 61
NL
Pasco 35
@
Eastmont 56
L

TUESDAY DECEMBER 21

Pasco 28
@
Richland 57
NL
Moses Lake  56
@
Eastmont 44
NL
Eisenhower
@
River Ridge Invite
NL
Kamiakin 47
@
Chiawana 62
NL
Davis 68
@
Sunnyside 45
NL
 

WED DECEMBER 22

Ferris 61
@
Wenatchee 59
NL
Eisenhower
@
River Ridge Invite
NL
Kamiakin 55
@
Walla Walla 50
NL
     

TUESDAY DECEMBER 28

Wenatchee 48
vs
South Kitsap 60
NL
Hanford 36
@
Richland 61
NL
Chiawana 47
@
Post Falls 43
NL
 

WEDNESDAY DECEMBER 29

Wenatchee 58
vs
South Kitsap 36
NL
Walla Walla 48
vs
Kentridge 42
NL
East Valley 52
@
Sunnyside 24
NL
Chiawana 46
@
Coeur D'Alene 51
NL
     

THURSDAY DECEMBER 30

Ferris 51
@
Moses Lake 53
NL
Chiawana 55
@
Lewiston 40
NL
 

TUESDAY JANUARY 4

Southridge 56
@
Pasco 57
L
Eisenhower 28
@
West Valley 39
NL
Chiawana 77
@
Hermiston 66
NL
     

FRIDAY JANUARY 7

Eisenhower 37
@
Moses Lake 61
L
Walla Walla 52
@
Davis 46
L
Chiawana 55
@
Richland 38
L
Eastmont 45
@
Kamiakin 52
L
West Valley 58
@
Sunnyside 48
L
Kennewick 36
@
Hanford 46
L
 

SATURDAY JANUARY 8

Richland 60
@
Eisenhower 26
L
Wenatchee 57
@
Walla Walla 44
L
Davis 15
@
Chiawana 75
L
Kamiakin 61
@
Kennewick 40
L
Sunnyside 23
@
Eastmont 60
L
Pasco 46
@
West Valley 49
L
Hanford 59
@
Southridge 38
L
     

TUESDAY JANUARY 11

Wenatchee 53
@
Richland 61
L
Eisenhower 38
@
Walla Walla 56
L
Davis 32
@
Moses Lake 70
L
Kennewick 41
@
West Valley 44
L
Pasco 53
@
Kamiakin 67
L
Eastmont 47
@
Southridge 28
L
Hanford 52
@
Sunnyside 35
L
 

FRIDAY JANUARY 14

Richland 55
@
Davis 42
L
Moses Lake 42
@
Wenatchee 38
L
Chiawana 78
@
Eisenhower 28
L
Southridge 39
@
Kennewick 33
L
Sunnyside 33
@
Pasco 51
L
West Valley 39
@
Eastmont 58
L
Kamiakin 43
@
Hanford 39
L

 

     

SATURDAY JANUARY 15

Moses Lake 42
@
Richland 52
L
Chiawana 63
@
Walla Walla 19
L
Wenatchee 58
@
Davis 55
L
Kennewick 30
@
Eastmont 68
L
Pasco 44
@
Hanford 50
L
Southridge 33
@
West Valley 56
L
Sunnyside 32
@
Kamiakin 69
L

 

 

MONDAY JANUARY 17

Kamiakin 51
vs
Davis 35
NL
     

TUESDAY JANUARY 18

Eastmont 52
@
Davis 54
NL
West Valley 59
@
Eisenhower 33
NL

WEDNESDAY JANUARY 19

Wenatchee  24
@
Chiawana 73
L

 

 

 

FRIDAY JANUARY 21

Richland 66
@
Walla Walla 49
L
Moses Lake 37
@
Chiawana 53
L
Wenatchee 77
@
Eisenhower 42
L
Pasco 73
@
Kennewick 68
L
Hanford 36
@
Eastmont 50
L
Kamiakin 62
@
West Valley 47
L
Sunnyside 54
@
Southridge 27
L
     

SATURDAY JANUARY 22

Walla Walla 36
@
Moses Lake 61
L
Chiawana 58
@
Wenatchee 37
L
Eisenhower 35
@
Davis 58
L
Eastmont 48
@
Pasco 35
L
West Valley 49
@
Hanford 61
L
Southridge 31
@
Kamiakin 53
L
Kennewick 46
@
Sunnyside 32
L
 

TUESDAY JANUARY 25

West Valley 35
@
Davis 38
NL
     

FRIDAY JANUARY 28

Moses Lake 78
@
Eisenhower 28
L
Davis 54
@
Walla Walla 59
L
Richland 52
@
Chiawana 62
L
Kamiakin 39
@
Eastmont 59
L
Sunnyside 23
@
West Valley 46
L
Pasco 52
@
Southridge 43
L
Hanford 48
@
Kennewick 28
L
 

SATURDAY JANUARY 29

Eisenhower 28
@
Richland 74
L
Walla Walla 29
@
Wenatchee 46
L
Chiawana 66
@
Davis 34
L
Kennewick 30
@
Kamiakin 60
L
Eastmont 65
@
Sunnyside 33
L
West Valley 54
@
Pasco 29
L
Southridge 46
@
Hanford 39
L
     

TUESDAY FEBRUARY 1

Richland 59
@
Wenatchee 42
L
Walla Walla 67
@
Eisenhower 44
L
Moses Lake 61
@
Davis 48
L
West Valley 38
@
Kennewick 42
L
Kamiakin 54
@
Pasco 21
L
Southridge 29
@
Eastmont 50
L
Sunnyside 46
@
Hanford 45
L
 

THURSDAY FEBRUARY 3

Wenatchee 43
@
Moses Lake 52
L
     

FRIDAY FEBRUARY 4

Davis 55
@
Richland 81
L
Eisenhower 19
@
Chiawana 64
L
Kennewick 45
@
Southridge 31
L
Pasco 54
@
Sunnyside 49
L
Eastmont 54
@
West Valley 36
L
Hanford 48
@
Kamiakin 49
L
 

SATURDAY FEBRUARY 5

Richland 57
@
Moses Lake  54
L
Walla Walla 45
@
Chiawana 66
L
Davis 46
@
Wenatchee 57
L
Eastmont 60
@
Kennewick 36
L
Hanford 44
@
Pasco 37
L
West Valley 34
@
Southridge 50
L
Kamiakin 71
@
Sunnyside 34
L
     
Post Season

Feb 8 - Tiebreaker

Feb 11 - Round 1 @ Higher Seeds

Feb 12 - Round 2 @ Higher Seeds

Feb 18 - District Rd 3 @ Higher Seeds

Feb 19 - District Rd 4 @ Higher Seeds

4A Only

Feb 22 - Regional Play In Game with GSL

State

Feb 25-26 and March 3-4-5

 

 

 

 

HEAD COACHING ROSTER FOR THE LEAGUE

4A
3A
SCHOOL
Boys
Girls
Chiawana
Chad Herron
Steve Davis
Davis
Eli Juarez
Quantae Anderson
Eisenhower
Brad Schultz
Crispen Willmarth
Moses Lake
John Hohman
Matt Strophy
Richland
Earl Streufert
Kristen Davis
Walla Walla
John Golden
Jill Meliah
Wenatchee
Ron Stone
Robin Kansky
SCHOOL
Boys
Girls
Eastmont
Mike Waters
Brent Darnell
Hanford
Paul Mayer
Evan Woodward
Kamiakin
Brian Meneely
Tammy Hutchison
Kennewick
Bradyn  Leyde
Tarah Staton
Pasco
Charlie Villanueva
Aaron Barcot
Southridge
Jason DeVere
Scott Stiles
Sunnyside
Ron Rowe
West Valley
Jon Kinloch
Mark Burns
   

LEAGUE MEDIA LINKS:

Walla Walla Union Bulletin (Walla Walla)

Yakima Herald Republic (Davis, Eisenhower, West Valley)

Tri-City Herald (Hanford, Kamiakin, Richland, Kennewick, Pasco, Southridge, Sunnyside)

Wenatchee World (Wenatchee, Eastmont)
Columbia Basin Herald (Moses Lake)